Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS)

Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS) to ogólnopolski projekt szkoleniowy finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki , skierowany do dzieci i młodzieży. Jego głównym celem jest upowszechnianie sportu, a w szczególności siatkówki.

SOS powstał w 2012 roku z inicjatywy Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To jedyny, tak szeroko zakrojony, nowoczesny siatkarski projekt szkoleniowy dla dzieci i młodzieży na świecie. Obejmuje szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne w całym kraju. Opiera się na idei współpracy szkoły, lokalnego samorządu i związku sportowego.

W program zaangażowani są nauczyciele, trenerzy i instruktorzy, rodzice, fizjoterapeuci i lokalne samorządy. Dzięki temu lokalna społeczność aktywizuje się i tworzy społeczną strukturę wsparcia dla inicjatywy.
Początki Siatkarskich Ośrodków Szkolnych
Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS) to projekt, który był realizacją wspólnej wizji Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz wielu trenerów, wykładowców i nauczycieli piłki siatkowej.  Rozmowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki dotyczące finansowania rozpoczęły się w styczniu 2012 roku. W kwietniu tego roku PZPS ogłosił konkurs na nabór szkół do projektu. 12 lipca 2012 PZPS otrzymał decyzję o przyznaniu finansowania, a  24 lipca Polski Związek Piłki Siatkowej podpisał umowę inaugurującą projekt z Ministerstwem Sportu i Turystyki.  1 września 2012 ponad 3 tys. uczniów w 127 szkołach rozpoczęło naukę w klasach sportowych  SOS. 

W 2022 roku Siatkarskie Ośrodki Szkolne obchodzą swoje dziesiąte urodziny.